Земеделската земя все още е най-атрактивният актив между недвижимите имоти. Той може да се купува и продава, може да се обработва – иначе казано носи приходи по различен начин.
Земеделската земя у нас продължава и да поскъпва – през последните години добавя по около 10-15% към стойността си. Този ръст се дължи и на възможностите земеделските производители да получават субсидии, а и на търсенето на такива активи от играчи с инвестиционни нагласи. А предлагането им е ограничено, но пазарът им е все така ликвиден. Фермерите активно купуват обработваеми земи и са склонни да плащат за придобиването на точно определени парцели и по-висока цена, отколкото фондовете за земя.
Арендаторите също се активизираха за покупко-продажбите на обработваеми земи. Още повече че за някои от тях е по-изгодно да купят ниви за работа, отколкото да ги наемат.
Сред най-активните купувачи на земи логично са големите играчи в агросектора като свързаната с „Винпром Пещера“ – „Агрион инвест“ АД, групата „Ромфарм“, „Адванс терафонд“ АДСИЦ и други.
Между най-големите собственици на земя се подреждат дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ). В края на юни те управляват общо 439 161 декара. Но, както е известно, самите фондове нямат право да обработват притежаваните земи. Те печелят от отдаването им под наем и под аренда, така че колкото повече са имотите им, толкова по-голяма е възможността и приходите им да растат.
Тези дружества са и сред най-активните играчи при комасацията (окрупняването на парцелите). Това създава по-добри условия за механизирана обработка на земята и за по-ефективно земеделие.
Приходите на фондовете обаче намаляват, показват отчетите им през третото тримесечие, тъй като лятото е активният сезон за селскостопанска работа, когато те правят повече разходи.
Земеделската 2015-2016 г. приключи в края на септември и през последното тримесечие на годината фондовете ще могат да събират вземанията си по сключените договори за обработване на земя.
Източник: в.Банкеръ