Група метеоролози от САЩ, Китай и Италия, ръководени от Юджиния Калнай, създадоха план за моделиране на климата на пустинята Сахара, който показва, че регионът отново може да стане плодороден, пише списание Science.
В своето изследване учените са предложили да покрият цялата площ на Сахара – над 900 млн. кв. километра, със слънчеви и вятърни електроцентрали. Благодарение на реализацията на мегапроект, ще стане възможно да се произвежда 4 пъти повече енергия, отколкото цялото човечество потребява в момента.
Според учените след разполагане на съответните съоръжения в пустинята над 2 пъти ще се увеличи количеството на валежите. Те на свой ред ще засилят вегетацията на растенията и благодарение на това ще се увеличи растителната покривка в региона.
Учените отбелязват, че гигантските вятърни електроцентрали ще повлияят на движението на ветровете и ще провокират преместване на въздушните маси. Панели със слънчеви батерия ще отразяват слънчевите лъчи и по този начин ще охлаждат повърхността. Според специалисти тези мерки са достатъчни, за да може в пустинята отново да се развива земеделие.
Моделиране на климата може да се приложи и при други пустини на планетата Земя.