Ограниченията пред граждани, включително и български, които не са живели в последните пет години в страната, да могат да купуват земеделска земя остават в сила. За това се разбраха парламентарните партии – ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти“ и „Воля“, без ДПС в сряда. Инициативата беше на лидера на социалистите Корнелия Нинова, която ще търси допълнително „институционално обединение“ на среща с президента Румен Радев да края на седмицата, като се надява към тази позиция да се присъедини и Министерският съвет.
Опит да се удължи забраната
Преди седмица министерството на земеделието предложи за публично обсъждане промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които предвиждаха тази т.нар. уседналост да отпадне. Причината е, че нарушава Договора за функционирането на Европейския съюз, който дава свобода на гражданите на съюза да се установяват в която и друга държава членка, да създават предприятия, да придвижват капитали.
Заради ограничението в българския закон Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България. Минималната еднократна санкция, която страната ще плати, ако не отстрани нарушението и изгуби последвалата съдебна процедура, е 839 хил. евро. За всеки ден бездействие е възможно да се дължи допълнителна глоба от най-малко 660 евро. Средствата всъщност се вземат от структурните фондове, с които се подпомагат земеделските производители.
Партиите в парламента си определиха двумесечен срок, в който българските евродепутати да потърсят срещи на различни нива в Брюксел, за да намерят механизъм ограниченията да останат под някаква форма. Въпреки че ДПС е против тях, представителите на движението в Европейския парламент също ще се включат в разговорите, каза за „Капитал“ председателят на партията Мустафа Карадайъ. „Ние искаме да сме искрени – какво избираме – да сме малко членове на ЕС или не? Да сме малко бременни или не?“, каза той.
Чужденците ще ни изкупят земята!
Аргументите на Корнелия Нинова са, че земеделската земя в България е най-евтината в Европейския съюз и би могла да бъде изкупена на безценица със спекулативни цели, „без гаранция, че ще се обработва, нито в чии ръце ще попадне“. Тя посочи, че различни форми на ограничения има в Полша, Унгария, Словения, Словакия, а отскоро и Румъния. Социалистите се надяват, тъй като и срещу тези страни са започнали наказателни процедури, евродепутатите им да обединят усилия с нашите.
Те ще защитават позицията, че разпореждането със земята би трябвало да се подчинява не на принципа за свободното движение на капитали, а на регулациите в общата селскостопанска политика. Във вторник Нинова каза, че дори България да изгуби евентуалната съдебна процедура, по-добре да плати, но да запази ограниченията върху купуването на земеделска земя.
Абсолютно същата позиция беше изразена от зам.-председателя на „Атака“ Десислав Чуколов няколко часа по-рано пред bTV. През 2014 г. именно националистите на Волен Сидеров прокараха тази рестрикция в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, след като Конституционният съд отмени наложения по-рано отново от тях мораториум върху продажбата на ниви на чужденци. Текстовете обаче много лесно се заобикалят най-вече като се купуват фирми на български граждани, които са пребивавали в страната повече от пет години.
Източник: www.capital.bg