Microsoft заделя 2 млн. долара за иновации в селското стопанство
Microsoft и преди са работили в сътрудничество с Google, Facebook и други световни компании в проекти за партньорства в областта на изкуствения интелект (AI). Сега, обаче стартира нова програма за финансова помощ за стартъп компании, които се занимават с разработването на изкуствен интелект. Особен акцент се поставя върху подобряването на обществения имидж на изкуствения интелект ,като нещо положително, тъй като налице е и критичното отношение, което се дължи на всеобхватното влияние на тези технологии.
Изкуствен интелект за селското стопанство
Компанията обяви старта на инициативата „AI for Earth“/”Изкуствен интелект за Земята”/ по време на среща в Лондон. Ще се разработят проекти на базата на изкуствен интелект в областта на селското стопанство, водните ресурси, опазването на биологичното разнообразие и изменението на климата. Глобалният гигант ще инвестира около $ 2,0 милиона в разработването на различни проекти. Програмата ще бъде водена от Лукас Джоп, главен екологичен експерт в Microsoft.
„AI for Earth“ – не е само парични дарения . Тази програма ще определи интересни проекти с разнообразни предложения, като ги насърчава в развитието и използването на определени услуги на Microsoft.
Microsoft вече има опит в областта на AI
Лабораториите за научноизследователска и развойна дейност на Microsoft в Кеймбридж, Великобритания (първата Microsoft лаборатория, създадена извън САЩ) става на 20 години тази година и Microsoft разкрива някои нови програми в областта – включително нова група Microsoft Research AI; Нов консултативен панел за „ИИ и етика в областта на инженерните науки“, който ще се отчита директно на висшето ръководство; Ново партньорство с Лабораторията за машинно обучение в Амстердам; И няколко нови експериментални продукта, които използват AI, като например нов PowerPoint Presentation Translator.
Програмата “AI for Earth” има няколко цели: не само да се доближи до стартиращи фирми, които Microsoft биха искали да придобият или инвестират в областта на ИИ, но и да накарат тези стартиращи фирми и организации да се надграждат на платформите на Microsoft; Но и да помогнат на Microsoft да се позиционира като отговорен играч в това пространство, използващо AI за по-широки и устойчиви ползи.
До момента има три проекта, които тихо са получили помощ от инициативата „AI for Earth”, преди Microsoft да даде на програмата по-силен тласък.
Те включват сътрудничество с Esri за работа с пет организации, фокусирани върху картографиране на земната покривка с висока резолюция и изграждане на по-евтин картографски инструмент за анализиране, наблюдение и управление на природните ресурси.
Microsoft също работи съвместно с университета в Питсбърг, Университета Джон Хопкинс, Университета на Калифорния в Ривърсайд и Университета „Вандербилт“ по нещо, което описва като „Проект Предсказание“ за откриване на патогени чрез използване на комари в „устройства, събиращи данни“.
Третият проект е селскостопански. В Индия компанията работи съвместно с Международния институт за изследване на културите за полусухите тропици (ICRISAT), който е агенция на ООН и местното правителство в Андхра Прадеш , за да се даде възможност за „земеделие,подпомагано от технологични данни, за подобряване на селскостопанския добив, намаляване на разходите за земеделие и ограничаване на въздействието на селското стопанство върху изменението на климата.“
Източник: https://techcrunch.com