Земеделското министерство обяви, че ще направи ключови промени в наредбите за биопроизводството, срещу които от месеци недоволстват в сектора. Същевременно земеделският министър Румен Порожанов не вижда основание да подава оставка и защити отнемането на разрешителни на сертифициращи фирми, което според фермерите се прави с цел пренареждане на пазара. Това се случи във вторник, след като биопроизводителите излязоха на протест пред земеделското министерство, а впоследствие проведоха шествие до сградата на Министерски съвет.
Протест на производители
Около 300 биопроизводители протестираха пред земеделското министерство на фона на серия от действия на ведомството, които в се
ктора определят като репресии и опити за пренареждане на пазара. Биопроизводителите настояват за промяна на приетите през есента на миналата година корекции в наредбата за биопроизводството, които въвеждат силно рестриктивни мерки, разследване на случая с отнемане на разрешителни на сертифициращи компании в последните няколко месеца, както и оставка на земеделския министър Румен Порожанов.
До преговори обаче не се стигна, след като самите производители отказаха да влязат в сградата на агроведомството за среща с министъра Румен Порожанов и го призоваха да слезе при протестиращите, което пък той не направи. Така шествието тръгна към сградата на правителството. По време на протеста производителите носеха плакати с надписи като „Законност, а не чиновнически произвол“ и „Искаме контрол, а не произвол“.
Корекции в законодателството
На фона на протеста под прозорците си земеделският министър Румен Порожанов обяви пред медиите, че за него нито едно от исканията на биопроизводителите „няма резон“. По думите му през 2015 г. е извършен одит от ЕК, който е открил, че цялата контролна система в биосектора – земеделското министерство, сертифициращите компании и биопроизводителите, не е „достатъчно надежда“ и единствено България е била с тази негативна оценка. „Истината е, че след одита ние изпълняваме екшън план и сме под сериозен мониторинг“, обясни още Порожанов.
След констатираната от ЕК липса на контрол обаче изглежда, че въпросният екшън план е въвел свръхконтрол, защото по думите на биопроизводителите промените в законодателството са най-рестриктивни в целия ЕС. Така например е въведено правило, че при откриване на неразрешено вещество в някоя партида на биопроизводител, сертификатът на цялото стопанство трябва да бъде отнет независимо дали той е попаднало в продукцията заради опит за измама на самия фермер или чрез замърсяване от външен източник – дим, пръскане с пестициди в същото землище и др. Фермерите смятат, че сертификацията на българските производители според новите правила може да бъде отнета при 59 вида нарушения, докато в белгийското законодателство например те са само 5.
Румен Порожанов обясни, че вече са публикувани за обсъждане с бранша изменения в наредбата. За такива фермерите настояват от някол
ко месеца, но те бяха обявени едва след като стан ясно, че ще има протест. В новите текстове отпада правилото, че при открито замърсяване в една партида биопродукция ще се иззема сертификата на цялото стопанство, без да е доказано, че се дължи на виновно поведение на фермера, както и изискването да се вземат лабораторни проби от всички парцели в стопанството.
Същевременно земеделският министър Румен Порожанов съобщи, че няма основание да подава оставка, каквото е другото искане на бранша. Пред медиите той защити и решението на ведомството да не поднови разрешителните на сертифициращите компани
и „Аустрия био гаранти“ и „Кю сертишикейшън“, които бяха другият повод за протести. По думите му при „Кю сертификейшън“ са открити 18 неотстранени съответствия в документацията, което е станало повод и за решението
През миналата седмица от компанията съобщиха пред „Капитал“, че забележките са „смехотворни, безпочвени и формалистични“, че се дължат на „различна интерпретация на законодателството от различните проверяващи“ и не се отнасят за реално извършваната контролна дейност на компанията и начин на извършване на инспекции. „Дори да приемем, че забележките са състоятелни, това не са грехове, които водят до най-тежката санкция – отнемане на разрешителното“, обясни изпълнителният директор на компанията Анна Карова. „Мнозина в сектора смятат, че в тези действия на чиновниците са намесени бизнес интереси и че целта е прехвърляне на клиенти от една към друга фирма. Най-големият отрицателен ефект от действията на министерството е върху потребителя, който смята, че след като има скандали, има нещо нередно, и става скептичен към биопродуктите изобщо“, съобщи тогава управителят на фондация „Биоселена“ Стоилко Апостолов.